Hodowle HYCON & TAPSAGAHYCON & TAPSAGA

Hodowle jamników szorstkowłosych
standardowych, miniaturowych i króliczych

HYCON & TAPSAGA

Historia hodowli

Hodowla jamników szorstkowłosych HYCON (nr rej. przydomka 631/H) wzięła swój początek z hodowli z Mogileńskich Borów. Właścicielem "Mogileńskich Borów" był nasz stryj Jacek Andersohn. To on zaraził nas miłością do jamników szorstkowłosych. Wprowadził w arkana wystaw, hodowli, zafascynował konkursami, nauczył układać psy do pracy w norze i na dziku. To dzięki niemu w roku 1984 w hodowli HYCON pojawił się pierwszy jamnik szorstkowłosy.  Był to Ch.Pl. DORAN z Mogileńskich Borów

Później było kilka importów z Danii i Niemiec (Nissebanden's LABAN, BAAF of Nissen, ADDY von Gutwill FCI, ODIN von Rauhenstein, LERRY vom Rosengrund O). W między czasie były również mioty w hodowli HYCON.

W roku 1995 przybyła do hodowli HYCON pierwsza jamniczka szorstkowłosa królicza - YALE z Mogileńskich Borów. Zamieszkała w hodowli TAPSAGA.

Hodowla TAPSAGA istnieje od roku 1991. Na początku w hodowli były sznaucery średnie czarne. Piękne psy, wspaniałe osiągnięcia. Pierwszą suką w hodowli była Ch.Pl. MELANIA Canis Barbatus. Dochowaliśmy się również jej prawnuków. Jednak większość tych psów żyła zbyt krótko. Nowotwór palców! Zasłyszałam kiedyś teorię, że wg. niemieckich lekarzy weterynarii ten typ nowotworu jest cechą rasy sznaucera średniego czarnego. W czasie gdy w domu były jeszcze sznaucery, zamieszkała z nami szorstkowłosa jamniczka królicza (wspomniana już wyżej) YALE z Mogileńskich Borów. Niestety, właściciel zarówno hodowli Hycon, jak i Yale, nie chciał mi jej sprzedać.

HYCON & TAPSAGA 08.02.1997 roku odbył się nasz ślub. Hodowle prowadzimy razem. Przydomki hodowlane, każde z nas zachowało własne. Obecnie Hycon to jamniki szorstkowłose dzicze we wszystkich wielkościach. TAPSAGA FCI to jamniki królicze szorstkowłose koloru innego niż dziczy (obecnie merle).

Rok 1997 miał największe znaczenie dla hodowli HYCON. Sprowadziliśmy do Polski wybitnego psa miniaturowego Lamark IDOLa (w domu zwanego "Iiro"). Dzięki niemu nastąpił duży postęp w hodowli. Nasze psy posiadające IDOLA w rodowodzie zaczęły odnosić znaczące sukcesy: 4 x Zwycięstwo Europy, Młodzieżowe Zwycięstwo Świata, Vice Zwycięstwo Świata Młodzieży, wielokrotne zwycięstwa Klubu Jamnika, tytułów BOB, BOG I i II nie sposób zliczyć.

Czas jest jednak nieubłagany. Lamark IDOL odszedł od nas latem 2006 roku. Patrząc na nasze psy na zawsze mamy go w swej pamięci. Pomimo tego, że IDOL miałby dziś 12 lat, wciąż jeszcze wielu zagranicznych hodowców pyta o możliwość krycia IDOLEM. Jest to kolejnym dowodem na to, jakim był on wybitnym przedstawicielem swojej rasy i jak doskonałe dawał potomstwo. (Planujemy stworzenie galerii zdjęć psów posiadających Lamark IDOLA w rodowodach i ich osiągnięć).

Kolejnym ważnym wydarzeniem było sprowadzenie w roku 2003 do hodowli TAPSAGA FCI maleńkiej jamniczki króliczej szorstkowłosej w kolorze merle. Po dwóch latach poszukiwań szczenięcia i oczekiwania w różnych hodowlach wreszcie się udało.

22.11.2005 rodzi się pierwszy w hodowli TAPSAGA FCI oraz pierwszy w historii jamników szorstkowłosych w Polsce miot, w którym są m.in. szczenięta w kolorze merle. W tym jedno srebrne merle, które pozostało w naszej hodowli. Jest to ADDY HARLEQUIN IN BLUE Tapsaga FCI.

Rok 2006 był dla nas niezwykle trudnym czasem. W hodowli niewiele się wydarzyło. Teraz musimy nadgonić czas. Planujemy już nowe wystawy, krycia. Mamy ciekawe mioty. Sprowadziliśmy fantastycznie zapowiadającą się miniaturową sunię MAGIK MADELEINE Kalokagathia Fai. Ale to już teraźniejszość, nie historia.

(Ważne wydarzenia w hodowlach Hycon i Tapsaga FCI przedstawimy w kolejności chronologicznej na stronie AKTUALNOŚCI.) 

Aktualności

10-11.11.2011 – Kielce – Wystawy Międzynarodowa i Klubowa Jamnika

Na wystawie Klubowej nasz młodziutki ICON Hycon zdobył tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Klubu’2011, Zwycięzcy Rasy, zajął również III miejsce na Best In Show Wystawy Klubowej Jamnika – Kielce 2011. Również króliczy ZACK Hycon otrzymał tytuł Zwycięzcy Klubu’ 2011.

Na Wystawie Międzynarodowej królicza BIRTCHE BREHT Fan ut Tsjuke Mar ukończyła Międzynarodowy Championat (C.I.E.)

14 – 16.10.2011 - Wystawa Międzynarodowa – Dortmund

Już po raz drugi z rzędu nasz króliczy ZACK Hycon zdobył prestiżowy tytuł w kraju pochodzenia rasy – BUNDESIEGER 2011!

REKLAMA