Hodowle HYCON & TAPSAGAHYCON & TAPSAGA

Hodowle jamników szorstkowłosych
standardowych, miniaturowych i króliczych

Dyskopatia - jamniczy problem z kręgosłupem

Ze względu na swoją specyficzną budowę anatomiczną, mając stosunkowo za długi tułów w stosunku do swoich krótkich kończyn, często jamniki zapadają na chorobę zwaną porażeniem jamniczym. Choroba ta, zwana również dyskopatią jest wynikiem zwyrodnienia tarczki międzykręgowej doprowadzającego do wypadnięcia lub przemieszczenia jądra miażdżystego pomiędzy kręgami. Wskutek tego dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy i co za tym idzie, obserwuje się silny ból i rożnego rodzaju zaburzenia w ruchu.

Wypadnięcie "dysku" może dotyczyć odcinka szyjnego kręgosłupa. Obserwuje się wtedy ból okolicy szyi i karku. Pies taki ma nisko opuszczoną głowę, często piszczy i skomli z bólu.

Zmiany mogą również dotyczyć zarówno odcinka piersiowego jak i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Początkowo obserwuje się proste objawy jak niechęć czy ból podczas pokonywania schodów. Pies może mieć problemy ze wskakiwaniem na fotel i często reaguje popiskiwaniem i jękiem kiedy bierze się go na ręce. Obserwuje się przy tym osowiałość oraz brak apetytu.

W zależności od poziomu zaawansowania zmian, może dochodzić do poważnych zaburzeń w chodzeniu aż do całkowitego porażenia. Porażenie może dotyczyć jednej pary kończyn a nawet wszystkie cztery.
W niektórych przypadkach, oprócz porażenia kończyn, może dochodzić do zatrzymania moczu czy zaburzeń w oddawaniu kału.

Niestety często właściciele bagatelizują pierwsze objawy i rzadko kiedy pies z porażeniem trafia do lekarza weterynarii w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Ma to kolosalne znaczenie gdyż jedynie przeprowadzona operacja w ciągu tych 2 dób daje najlepsze efekty.

Częściej jednak wybieramy leczenie nieoperacyjne podczas którego przede wszystkim ograniczamy ruch zwierzęcia. Mówi się o zasadzie "boks-stop", polegającej na umieszczeniu psa w klatce przez okres około 3 tygodni. Oprócz ograniczenia ruchu, podaje się różne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dobre efekty można uzyskać stosując kombinację witamin z grupy B oraz leków homeopatycznych Zeel i Traumel

Długość leczenia jest różna. Pamiętam psa który wrócił do pełnej sprawności dopiero po około 2 miesiącach leczenia. Należy tu podkreślić dużą cierpliwość i dobrą współpracę ze strony właściciela psa. Niestety , dyskopatia ma charakter nawracający. Nigdy nie wiemy kiedy się znów pojawi. W niektórych przypadkach, lekarz weterynarii nie jest w stanie doprowadzać do regeneracji rdzenia ani do powrotu do sprawności psa. Istnieje jednak możliwość zakupu specjalnych wózków umożliwiających ruch i względne funkcjonowanie takiego psa.

Czy można zapobiegać tej chorobie? Nie jesteśmy do końca w stanie tego zrobić. Owszem należy unikać chodzenia po schodach i gwałtownych ruchów. Starzenie się jest jednak czymś naturalnym, oby tylko to przebiegało we względnym komforcie.

Dziennik Zachodni
Autor: lek.wet. Isaac Bada

Aktualności

10-11.11.2011 – Kielce – Wystawy Międzynarodowa i Klubowa Jamnika

Na wystawie Klubowej nasz młodziutki ICON Hycon zdobył tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Klubu’2011, Zwycięzcy Rasy, zajął również III miejsce na Best In Show Wystawy Klubowej Jamnika – Kielce 2011. Również króliczy ZACK Hycon otrzymał tytuł Zwycięzcy Klubu’ 2011.

Na Wystawie Międzynarodowej królicza BIRTCHE BREHT Fan ut Tsjuke Mar ukończyła Międzynarodowy Championat (C.I.E.)

14 – 16.10.2011 - Wystawa Międzynarodowa – Dortmund

Już po raz drugi z rzędu nasz króliczy ZACK Hycon zdobył prestiżowy tytuł w kraju pochodzenia rasy – BUNDESIEGER 2011!

REKLAMA